Młyn Zbożowy w Szadku

Międzynarodowy dzień czekolady | Młyn zbożowy w Szadku
AKTUALNOŚCI -

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZEKOLADY

Na ten dzień z niecierpliwością czekali wszyscy miłośnicy czekoladowych słodkości. Dzisiaj w całym kraju obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czekolady. Jak w takim razie wygląda proces jej tworzenia i skąd się ona wzięła?

Czekolada

Czekolada to słodycz, którą uwielbia każdy. Jest to wyrób cukierniczy sporządzany z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego, środka słodzącego i innych dodatków. Nasiona kakaowca właściwego początkowo były wykorzystywane przez Majów do produkcji napoju dla najbogatszych o nazwie Xococalit.

Dzięki odkryciu Ameryki przez K. Kolumba te same nasiona kakaowca mogły zostać przewiezione do Europy. Jednak dopiero w XVII wieku popularne stały się roztarte ziarna, które zostały zalane ciepłą wodą z dodatkiem cukru. Tak powstała płynna konsystencja czekolady, którą na co dzień możemy spożywać w najlepszych pijalniach  na całym świecie.

Typy czekolady

Możemy wymienić 4 typy czekolady. Wśród nich znajdziemy mleczną, deserową, białą i gorzką.

  • Gorzka składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru. Jest to najlepsza przekąska dla trzymających linię osób.
  • Mleczna – w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a jej zawartość kakaa nie przekracza 50%. Jest to najbardziej popularny smakołyk na świecie każdego łasucha.
  • Biała nie posiada w swoim składzie proszku kakaowego i niektórzy koneserzy czekolady na świecie twierdzą, że nie jest to wyrób czekoladowy ze względu na niską zawartość masła kakaowego.
  • Deserowa – w jej skład wchodzi również miazga kakaowa, cukier, lecytyna, tłuszcz kakaowy oraz inne dodatki. W smaku jednak przypomina gorzką czekoladę. Jest ona o wiele częściej wybierana przez miłośników słodkości, ze względu na słodszy posmak.

Niestety czekolada pomimo tego, że jest najczęściej wybieranym smakołykiem na świecie, jest również produktem wysokokalorycznym. 100 g czekolady gorzkiej zawiera 554 kcal, 6,7 g białka i 34,3 g tłuszczu. Jednak wywołuje odczucie sytości i pomaga otrzymać lepsze rezultaty np. w testach wytrzymałościowych. Zawarte w czekoladzie endorfiny wpływają pozytywnie na pracę mózgu, poprawiają nastrój, łagodzą ból. Przecież nic tak dobrze nie nastraja jak odpowiednia dawka czekolady.