Mąka pszenna – podstawowy składnik polskiej kuchni
Mąka pszenna to składnik, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną polską kuchnię. Chleb, bułki, rogale, pierogi, naleśniki, makarony, ciasta i torty – to tylko kilka przykładów produktów, które powstają właśnie z mąki pszennej. Jakie składniki odżywcze, mineralne i witaminy zawiera mąka pszenna? Czy jest kaloryczna? Czy są przeciwwskazania zdrowotne do spożywania produktów i dań zawierających mąkę pszenną? Sprawdzamy!
Mąka pszenna – jak sama nazwa wskazuje – powstaje ze zmielonych ziaren pszenicy, która jest jednym z najczęściej uprawianych zbóż na świecie i stanowi podstawę żywienia milionów ludzi.
Wyróżnia się kilka typów mąki pszennej – zależą one od ilości popiołu w mące. Aby ustalić typ mąki, jej próbkę poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury, waży pozostały popiół i mnoży jego ilość przez 1000. Dla przykładu – mąka pszenna tortowa typ 450 zawiera maksymalnie do 0,5% popiołu. Jest ona najdelikatniejsza i najbielsza, nadaje się m.in. do pieczenia lekkich ciast oraz tortów. Im wyższy typ mąki, tym zawartość popiołu (oraz rozdrobnionych okryw ziaren, czyli otrębów) jest większa. Najciemniejsze mąki pszenne – typ 1850 i 2000 – wykorzystuje się do wypieku ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa.
Mąka pszenna – zastosowanie w kuchni
W Polsce w codziennej kuchni najczęściej wykorzystuje się jasne mąki pszenne typu 450 i 500. Jak już wspomniano, są one najdelikatniejsze i najbielsze, dzięki czemu powstające z nich ciasto ma jasny, bardzo apetyczny kolor, wysokie walory wypiekowe oraz smakowe.
Z mąki pszennej typ 450 można piec biszkopty, torty, kruche ciasta i babeczki, nadaje się do ciasta na naleśniki i pierogi, można z niej wypiekać domowy chleb, bułki, tortille, podpłomyki i pizze, a także robić makaron. Mąka pszenna może również pełnić rolę zagęstnika do zup i sosów.
Mąka pszenna – naturalna i zdrowa
Wśród wielu osób pokutuje stereotyp, że biała mąka pszenna – np. typu 450 czy 500 – jest kaloryczna, mało odżywcza i nie powinno się jej spożywać na diecie odchudzającej. Nie ulega wątpliwości, że mąka typu 450 albo 500 ma więcej kalorii niż ciemne mąki razowe, a także zawiera mniej błonnika (znajduje się on głównie w rozdrobnionych otrębach), ale na pewno nie można twierdzić, że jest produktem bezwartościowym!
Każda mąka pszenna, bez względu na typ, jest bardzo bogatym źródłem węglowodanów, czyli głównego paliwa dla ludzkiego organizmu, także dla mózgu. Ziarna pszenicy zawierają w sobie dużo dobrze przyswajalnego białka, witaminy z grupy B i minerały, takie jak żelazo, fosfor, magnez, cynk i wapń. Z mąki pszennej, nawet tej najdrobniejszej, można więc przyrządzić szeroką gamę potraw i dodatków, które wcale nie muszą być niezdrowe i tuczące.
Mąka pszenna – kto powinien uważać z jej spożywaniem?
Głównym białkiem występującym w mące pszennej każdego typu jest gluten – to właśnie dzięki niemu ciasta wyrabiane z mąki pszennej mają elastyczną, kleistą konsystencję. Niestety, u niektórych osób występuje nietolerancja glutenu, czyli choroba zwana celiakią – w jej przebiegu dochodzi do uszkodzenia ścian jelita cienkiego i upośledzenia wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. U innych osób pojawiają się natomiast alergie i nadwrażliwość na gluten – we wszystkich tych przypadkach konieczne jest wyeliminowanie z diety produktów zawierających gluten, czyli głównie mąki pszennej oraz powstających z niej dodatków i potraw. Określa się to mianem tzw. diety bezglutenowej.
Z drugiej strony, mąka pszenna typu 450 oraz 500 jest najbardziej lekkostrawna – mogą bez obaw spożywać ją dzieci, seniorzy, osoby z chorobami układu pokarmowego czy po ciężkich operacjach.
Należy pamiętać, że produkty z mąki pszennej – także tej najjaśniejszej, tortowej – nie są szkodliwym elementem codziennej diety. Przede wszystkim są łatwo dostępne, przystępne cenowo, szybko dodają energii, można z nich przygotować wiele różnego rodzaju potraw. Makaron z filetem z kurczaka i porcją świeżych warzyw albo kawałek biszkoptu z owocami nie zaszkodzi nawet osobom na diecie odchudzającej – najważniejsze, by zachować umiar!
Flagowym produktem naszego Młyna jest Mąka Pszenna Szadkowska, powstająca ze starannie wyselekcjonowanych ziaren pszenicy od polskich dostawców. Szukajcie jej na sklepowych półkach w Waszej okolicy!